SABAHATTİN ALİ'Yİ ANMA GÜNÜ

Bugün, 2 Nisan 2018 Salı günü, 1907-1948 yılları arasında yaşamış, Türkiye’nin önemli yazar ve şairlerinden olan Sabahattin Ali’yi ölümünün 70. yıl dönümünde , 9.,10,11. Sınıf öğrencilerimizin katıldığı bir törenle hep birlikte  saygı ile andık.Kürk Mantolu Madonna , Kuyucaklı Yusuf , İçimizdeki Şeytan gibi kimi yabancı dillere çevrilmiş uluslararası  değere sahip ünlü kitapların yazarı olan Sabahattin Ali’yi  yaşamı , eserleri ve bestelenmiş ve bestelenmemiş şiirleri ile öğrencilerimiz ile birlikte bir kez daha tanıdık.

Anma Törenimizin açılışını Sabahattin Ali’nin ‘Rüzgar’ adlı şiiri ile yaptık. Sunuculuğunu 9- A sınıfı öğrencilerinden İpek Altınışık’ın  üstlendiği  Sabahattin Ali’yi Anma Günümüzde , İpek Atınışık ‘Rüzgar adlı şiiri  Sena Aydoğan’ın birlikte okudu. Ardından 9. Sınıf öğrencimiz Ada Nehir Öztürk bizlere kendisinin hazırlamış olduğu , Sabahattin Ali’nin hayatından bahsettiği  , roman ,öykü ve şiirlerini tanıttığı bir sunumu slayt eşliğinde desteklediği görsellerle bizlere aktardı .

 

Roman ve öyküleri kadar , pek çok değerli sanatçı tarafından bestelenerek geçmişten günümüze bizlerde yer etmiş Aldırma Gönül , Leylim ley , Çocuklar Gibi , Eskisi Gibi, Eşkıya Dünyaya hükümdar olmaz vb. şarkıların sözü olmuş şiirlerinde şairi olan Sabahattin Ali’nin bu pek bilinmeyen yönünü bir video ile tanıtarak devam ettik . Kapanışta ise   değerli müzik öğretmenimiz Cem Kotan’ın muhteşem  bağlama performansına  gitarı ile eşlik eden 10. Sınıf öğrencimiz Yağız Dilek’in birlikte çaldıkları Aldırma Gönül ve Leylim Ley şarkılarını değerli müzik öğretmenimiz Cem Kotan’ın eşsiz yorumu ile canlı olarak dinledik. Öğrencilerimizin oldukça beğenisini kazanan  Sabahattin  Ali’yi Anma Günümüzü , değerli bir aydınımızı öğrencilerimiz ile birlikte  bilinmeyen yönleri belkide tekrar tanımış olarak ve sanatın insanı ölümsüzleştiren gücü ve değerini bir kez daha hatırlayarak , 1948’de bilinmeyen bir sebeple şaibeli bir şekilde madden hayata veda eden , manen ise eserleri ile yaşayacak olan güzel bir adamı ölümünün 70. Yıldönümünde hep birlikte saygı ile anarak kapattık.