KURUCUMUZ

Hacı Arif Gürler 1936 yılında Akdağmadeni Muşali Kalesi Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde bitirdikten sonra, 1948 yılında girdiği Pazarören Köy Öğretmen Okulu’nu 1954 yılında bitirdi. Aynı yıl Ankara Nallıhan ilçesi Meyil Hacılar Köyü’nde yönetici ve öğretmen olarak göreve başladı. 

Köy Enstitülerinin kapatılıp, yerine öğretmen okullarının açılmasına karşın, bu okullarda “Köy Enstitüsü” geleneği ve ruhu uzun yıllar devam etti. Arif Gürler’de sadece öğretmen olarak değil, her Köy Enstitülü gibi köylüye uzun yıllar sağlık, tarım ve hayvancılık konusunda önderlik yaptı. Çalıştığı köylere yol yapılması, su ve elektrik getirilmesinde sonuç alıcı başarılı çalışmalar yaptı. Çok elverişsiz koşullarda birçok zorluğa karşın köyün, köylünün gelişmesi ve yaşam standartlarının yükseltilmesi için mücadele etti. 

Uzun yıllar memleketi olan Yozgat’ın köy ve kasabalarında öğretmen ve yönetici olarak hizmet verdikten sonra, çocuklarının eğitimi için 1970 yılında Ankara’ya atandı. 

Ankara’da da yönetici ve öğretmen olarak başarılı çalışmalar yaptı. Öğrenciliğinde okulunun güreş takımında olan Hacı Arif Gürler, spora ve resme yatkınlığı nedeniyle, ek olarak ortaöğretim kurumlarında resim ve beden eğitimi öğretmenliği de yaptı. Evli ve 4 çocuk babası olan Hacı Arif Gürler, yılların birikim ve deneyimini kurucusu olduğu ARTE KOLEJİ çalışanlarıyla paylaşarak, çok sevdiği eğitim hizmetini sürdürmektedir.

YUKARI